Holter EKG vizsgálat
alvásmedicína
24 órás ambuláns vérnyomásmérés

Alvásmedicina

Péntek:      16:00 – 19:00

alvasmedicina

Az alvás alatti légzés-, és mozgászavarok

Az alvásmedicina egy új tudományág, mely a különféle klasszikus szakágak (neurológia,  belgyógyászat, pulmonológia, pszichiátria, stb.) alvásélettannal kapcsolatos tudnivalóit, vizsgálati módszereit, terápiáit foglalja magában. Az alvászavarok megismerésének létjogosultságát aláhúzza az a tény is, mely szerint számos kórkép (pl. alvásfüggő légzészavarok) fontos szív,-érrendszeri következménnyel bírnak. Közös hátterükben az elhízás áll, mely sajnos népbetegség. Milyen problémákkal várjuk az alvásmedicina szakrendelésünkön a PraxisPontban? A betegséggel kapcsolatos főbb tünetek, panaszok, melyek felhívhatják a figyelmet a kivizsgálás szükségességére: fáradtság, kialvatlanság ébredéskor; nappali aluszékonyság; fejfájás és tarkótáji  izzadás ébredéskor; reggeli magas vérnyomás; romló memória; folyamatos súlygyarapodás; állandó ingerlékenység; csökkenő szexuális teljesítmény; hangos, horkantásokkal kísért horkolás;  zihálva felriadás az alvásból; gyakori vizelési inger. A betegség jellegéből, következményes nappali  aluszékonyságból következik a sajnálatos tény, hogy szoros összefüggés igazolódott az „Obstruktív  Alvási Apnoe Syndroma” (OSAS) előfordulása és a közlekedési balesetek számának emelkedése között.  A kezeletlen OSAS-os betegek 4-6-szor valószínűbben okoznak közlekedési balesetet. Hívja székesfehérvári rendelőnket, recepciós munkatársaink szívesen adnak információt  a kivizsgálás menetéről.

Dr. Varga Judit Kata

tüdőgyógyász, alvásszakértő

dietetika-szakrendelés

Társbetegségek

Kezeletlen esetben a betegség az évek folyamán progresszíven súlyosbodik, valamint társbetegségek megjelenésének rizikóját jelentősen megnöveli, mint pl. magasvérnyomás, cukorbetegség, szívinfarktus, stroke, memóriazavarok, depresszió.

Az alvás alatti légzés-, és mozgászavarok

Az alvás alatti légzés-, és mozgászavarok nagy mértékben befolyásolják alvásunk minőségét, folytonosságát, ennek következtében pihentető voltának mértékét, ébrenléti periódusaink aktivitási szintjét, egészségi állapotunkat. A leggyakoribb alvás alatti légzészavar az obstruktív alvási apnoe szindróma (OSAS), melynek előfordulási gyakorisága (legalább enyhe formában) a felnőtt férfi lakosság körében akár 24%, nőknél 9 % is lehet, de a kezelést igénylő súlyosabb formák gyakorisága is eléri a 2-4 %-ot. Az OSAS legfőbb jellemzője az alvás során ismétlődően kialakuló, felső légúti részleges, vagy teljes elzáródás (hypopnoe-apnoe), ehhez társuló, a szervezetet érintő oxigenizációs probléma, repetitív stressz-reakció, számtalanszor ismétlődő, az alvásciklust megzavaró mikroébredések, fragmentált alvás, következményes nappali aluszékonyság.

Értékeink

Hiszünk egy magas színvonalú, a gyógyítás szellemiségét őrző, emberközpontú, magán egészségügyi ellátórendszer megvalósításában. Szívügyünknek tekintjük a gyógyítást, egy hosszú távon működőképes rendszer kiépítését, aminek része a jövő orvos generációjának mentorálása, egyfajta műhelyként alapítottuk meg a PraxisPontot.